
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Power Dissipation | 437 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| Power Dissipation | 437 mW |
| Max Output Current | 5 mA |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 250 nA |
| Quiescent Current | 220 nA |
| Max Supply Current | 15 µA |
| Reset | Active Low |
| Number of Outputs | 1 |
| Reset Timeout | 100 ms |
| Nominal Supply Current | 15 µA |
| Watchdog Timer | No Watchdog |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Overvoltage Threshold | 2.99 V |
| Undervoltage Threshold | 2.93 V |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.99 V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.84 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Accuracy | 1.75 % |
| Output Type | Active Low, Bidirectional |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.35514
Ext.Price$1.35514
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.35514 | $1.35514 |
| 10 | $1.11437 | $11.14370 |
| 25 | $1.01449 | $25.36225 |
| 50 | $0.92357 | $46.17850 |
| 100 | $0.84080 | $84.08000 |
| 300 | $0.80710 | $242.13000 |
| 500 | $0.77474 | $387.37000 |
| 1000 | $0.74321 | $743.21000 |
